Announcements:

Examination Schedule

Examination Schedule

Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 15-Jul-21 Thursday 1st BGEE3204 EXTENSION METHODOLOGIES FOR TRANSFER OF AGRICULTURAL TECHNOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
2 15-Jul-21 Thursday 1st ASEN1201 FUNDAMENTALS OF ENTOMOLOGY-I (INSECT MORPHOLOGY & TAXANOMY) T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
3 15-Jul-21 Thursday 1st ASHO1101 FUNDAMENTALS OF HORTICULTURE T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
4 15-Jul-21 Thursday 1st BGAS1202 INTRODUCTION TO COMPUTER APPLICATION T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
5 15-Jul-21 Thursday 1st ASFE3203 PROCESSING TECHNOLOGY OF FRUITS,VEGETABLES, SPICES & CONDIMENTS T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
6 15-Jul-21 Thursday 1st ASAG2105 WEED MANAGEMENT T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
7 15-Jul-21 Thursday 2nd BGEN3103 CORP PESTS, STORED GRAIN PESTS & THEIR MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
8 15-Jul-21 Thursday 2nd ASEE1201 FUNDAMENTALS OF AGRICULTURAL EXTENSION EDUCATION T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
9 15-Jul-21 Thursday 2nd ASBC2101 FUNDAMENTALS OF PLANT BIOCHEMISTRY T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
10 15-Jul-21 Thursday 2nd BGAE1101 FUNDAMENTALS OF SOIL,WATER & CONSERVATION ENGG. T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
11 15-Jul-21 Thursday 2nd ASAG2211 RAIN-FED AGRICULTURE & WATERSHED MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
12 16-Jul-21 Friday 1st ASEC2103 AGRICULTURAL MARKETING &PRICES T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
13 16-Jul-21 Friday 1st BGAC3205 BIOCHEMISTRY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
14 16-Jul-21 Friday 1st BGPG3104 BREEDING OF FIELD & HORTICULTURAL CORPS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
15 16-Jul-21 Friday 1st ASPG3205 CROP IMPROVEMENT-II T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
16 16-Jul-21 Friday 1st BGNE2102 CROP NEMATODE MANAGEMENT T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
17 16-Jul-21 Friday 1st ASAC1101 FUNDAMENTALS OF SOIL SCIENCE T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
18 16-Jul-21 Friday 1st ASAC3103 PROBLEMATIC SOILS & THEIR MANAGEMENT T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
19 16-Jul-21 Friday 1st ASHO2204 PRODUCTION TECHNOLOGY FOR ORNAMENTAL CROPS, MAP & LANDSCAPING T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
20 16-Jul-21 Friday 2nd ASEC1101 AGRICULTURAL ECONOMICS & TRADE Theory 90 04:00 PM 05:30 PM
21 16-Jul-21 Friday 2nd ASEE3103 ENTREPRENEURSHIP DEVELOPMENT & BUSINESS COMMUNICATION T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
22 16-Jul-21 Friday 2nd BGAG3212 ORGANIC FARMING T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
23 16-Jul-21 Friday 2nd BGAG1204 WATER MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
24 17-Jul-21 Saturday 1st CUAB2321 AGRI INPUT MARKETING T+Proj 30 11:30 AM 12:00 PM
25 17-Jul-21 Saturday 1st ASAM1201 AGRICULTURAL MICROBIOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
26 17-Jul-21 Saturday 1st BGAC1202 AGRICULTURAL MICROBIOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
27 17-Jul-21 Saturday 1st BHSS1101 ECONOMICS & MARKETING T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
28 17-Jul-21 Saturday 1st ASEM1101 ELEMENTARY MATHEMATICS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
29 17-Jul-21 Saturday 1st ASEN2102 FUNDAMENTALS OF ENTOMOLOGY-II T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
30 17-Jul-21 Saturday 1st ASIP3201 INTELLECTUAL PROPERTY RIGHTS Theory 30 11:30 AM 12:00 PM
31 17-Jul-21 Saturday 1st BGHO4408 PROTECTED CULTIVATION T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
32 17-Jul-21 Saturday 1st ASAE3204 PROTECTED CULTIVATION & POST HARVEST TECHNOLOGIES T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
33 17-Jul-21 Saturday 1st BGAE3204 PROTECTED CULTIVATION & POST-HARVEST TECHNOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
34 17-Jul-21 Saturday 1st BGAS1101 STATISTICS Theory 50 11:30 AM 12:20 PM
35 17-Jul-21 Saturday 1st CUFS2330 STORAGE ENTOMOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
36 17-Jul-21 Saturday 2nd BGAG3110 FARMING SYSTEMS & SUSTAINABLE AGRICULTURE T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
37 17-Jul-21 Saturday 2nd ASHV2101 HUMAN VALUES & ETHICS Theory 30 04:00 PM 04:30 PM
38 17-Jul-21 Saturday 2nd CUNU2280 INTRODUCTION TO NUTRACEUTICAL T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
39 17-Jul-21 Saturday 2nd BGNE1203 INTRODUCTORY NEMATOLOGY & CROP NEMATODE MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
40 17-Jul-21 Saturday 2nd ASAG1206 IRRIGATION WATER MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
41 17-Jul-21 Saturday 2nd BGAP2101 LIVESTOCK PRODUCTION & MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
42 17-Jul-21 Saturday 2nd ASFS3101 PRINCIPLES OF FOOD SCIENCE & NUTRITION Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
43 17-Jul-21 Saturday 2nd BGPG1202 PRINCIPLES OF PLANT BREEDING T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
44 17-Jul-21 Saturday 2nd BGST3202 SEED PRODUCTION TECHNOLOGY & QUALITY CONTROL T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
45 19-Jul-21 Monday 1st ASEN3103 PESTS OF FIELD CROPS & STORED GRAIN & THEIR MANAGEMENT T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
46 19-Jul-21 Monday 1st BGHO3205 POST-HARVEST MANAGEMENT & VALUE ADDITION OF FRUITS & VEGETABLES T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
47 19-Jul-21 Monday 1st BGST2201 PRINCIPLES OF SEED SCIENCE & TECHNOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
48 19-Jul-21 Monday 2nd BGEC3205 FUNDAMENTALS OF AGRIBUSINESS MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
49 19-Jul-21 Monday 2nd ASPG2103 FUNDAMENTALS OF PLANT BREEDING T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
50 19-Jul-21 Monday 2nd BGEC1201 PRINCIPLES OF AGRICULTURAL ECONOMICS Theory 50 04:00 PM 04:50 PM
51 19-Jul-21 Monday 2nd ASHO1203 PRODUCTION TECHNOLOGY FOR VEGETABLES & SPICES T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
52 20-Jul-21 Tuesday 1st ASAI2101 AGRICULTURAL INFORMATICS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
53 20-Jul-21 Tuesday 1st CUPH2300 APPLIED HI-TECH HORTICULTURE T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
54 20-Jul-21 Tuesday 1st CUAG2290 APPLIED HI-TECH HORTICULTURE T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
55 20-Jul-21 Tuesday 1st ASHE2201 APPLIED HI-TECH HORTICULTURE T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
56 20-Jul-21 Tuesday 1st BGEE2102 FUNDAMENTALS OF RURAL SOCIOLOGY & EDUCATIONAL PSYCHOLOGY Theory 50 11:30 AM 12:20 PM
57 20-Jul-21 Tuesday 1st ASIF1201 INTRODUCTION TO FORESTRY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
58 20-Jul-21 Tuesday 2nd ASPP3103 DISEASES OF FIELD & HORTICULTURAL CROPS & THEIR MANAGEMENT-II T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
59 20-Jul-21 Tuesday 2nd BGAG2105 FIELD CROPS-I T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
60 20-Jul-21 Tuesday 2nd ASAS1101 STATISTICAL METHOD T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
61 21-Jul-21 Wednesday 1st ASEE2104 COMMUNICATION SKILLS & PERSONALITY DEVELOPMENT T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
62 21-Jul-21 Wednesday 1st ASAE1202 FARM MACHINERY & POWER T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
63 21-Jul-21 Wednesday 1st ASAP2101 LIVE STOCK & POULTRY MANAGEMENT T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
64 21-Jul-21 Wednesday 1st BGAC2204 MANURES, FERTILIZERS & AGROCHEMICALS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
65 21-Jul-21 Wednesday 1st ASEE1102 RURAL SOCIOLOGY & EDUCATIONAL PSYCHOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
66 21-Jul-21 Wednesday 2nd ASAG2103 CROP PRODUCTION TECHNOLOGY-I T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
67 21-Jul-21 Wednesday 2nd ASPP1101 FUNDAMENTALS OF PLANT PATHOLOGY T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
68 21-Jul-21 Wednesday 2nd BGAE3203 RENEWABLE ENERGY T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
69 21-Jul-21 Wednesday 2nd ASAE2203 RENEWABLE ENERGY & GREEN TECHNOLOGY T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
70 21-Jul-21 Wednesday 2nd BGAC2103 SOIL CHEMISTRY, SOIL FERTILITY & NUTRIENT MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
71 22-Jul-21 Thursday 1st ASPH1201 FUNDAMENTALS OF CROP PHYSIOLOGY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
72 22-Jul-21 Thursday 1st ASPG2202 PRINCIPLES OF SEED TECHNOLOGY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
73 22-Jul-21 Thursday 1st BGHO3104 PRODUCTION TECHNOLOGY OF SPICES, AROMATIC, MEDICINAL & PLANTATION CORPS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
74 22-Jul-21 Thursday 1st BGAG2106 RAINFED AGRICULTURE Theory 50 11:30 AM 12:20 PM
75 22-Jul-21 Thursday 2nd ASAH1101 AGRICULTURAL HERITAGE Theory 30 04:00 PM 04:30 PM
76 22-Jul-21 Thursday 2nd ASEL1101 COMPREHENSION & COMMUNICATION SKILLS IN ENGLISH T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
77 22-Jul-21 Thursday 2nd BGAB3201 PRINCIPLES OF PLANT BIOTECHNOLOGY T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
78 22-Jul-21 Thursday 2nd BGHO2203 PRODUCTION TECHNOLOGY OF FRUIT CROPS T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
79 22-Jul-21 Thursday 2nd ASHO2102 PRODUCTION TECHNOLOGY OF FRUITS & PLANTATION CROPS T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
80 23-Jul-21 Friday 1st ASES3101 ENVIRONMENTAL STUDIES & DISASTER MANAGEMENT T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
81 23-Jul-21 Friday 1st BGAE1202 FARM POWER & MACHINERY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
82 23-Jul-21 Friday 1st ASFE3102 PROCESSING TECHNOLOGY OF LEGUMES & OILSEEDS T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
83 23-Jul-21 Friday 1st CUFP2311 PROCESSING TECHNOLOGY OF LEGUMES AND OILSEEDS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
84 23-Jul-21 Friday 1st ASHE3102 PROTECTED CULTIVATION OF VEGETABLE CROPS T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
85 23-Jul-21 Friday 2nd ASAG2204 CROP PRODUCTION TECHNOLOGY-II (OIL SEEDS, FIBER, SUGAR, TOBACCO, & FODDER CROPS) RABI CROPS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
86 23-Jul-21 Friday 2nd BGPP2203 DISEASES OF FIELD CROPS & THEIR MANAGEMENT T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
87 23-Jul-21 Friday 2nd ASAG1101 FUNDAMENTALS OF AGRONOMY T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
88 24-Jul-21 Saturday 1st BGEE1201 DIMENSIONS OF AGRICULTURAL EXTENSION T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
89 24-Jul-21 Saturday 1st ASAG3207 FARMING SYSTEM & ORGANIC FARMING FOR SUSTAINABLE AGRICULTURE T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
90 24-Jul-21 Saturday 1st ASAG1202 INTRODUCTORY AGRO METEOROLOGY & CLIMATE CHANGE T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
91 24-Jul-21 Saturday 1st ASAC2202 MANURES, FERTILIZERS & SOIL FERTILITY MANAGEMENT T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
92 24-Jul-21 Saturday 2nd ASEC2102 AGRICULTURAL FINANCE & COOPERATION T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
93 24-Jul-21 Saturday 2nd BGPH2102 CROP PHYSIOLOGY-II T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
94 26-Jul-21 Monday 1st BGPH1201 CROP PHYSIOLOGY-I T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
95 26-Jul-21 Monday 1st ASAG3110 GEOINFORMATICS & NANO-TECHNOLOGY FOR PRECISION FARMING T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
96 26-Jul-21 Monday 2nd BGAG1203 AGRICULTURAL METEOROLOGY T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
97 26-Jul-21 Monday 2nd ASOE3102 BIOFERTILIZERS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
98 26-Jul-21 Monday 2nd ASPP2202 DISEASES OF FIELD & HORTICULTURAL CROPS & THEIR MANAGEMENT-I T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
99 26-Jul-21 Monday 2nd ASTE2201 E-AGRICULTURE T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
100 27-Jul-21 Tuesday 1st BGEC2203 AGRICULTURAL MARKETING,TRADE & PRICES Theory 50 11:30 AM 12:20 PM
101 27-Jul-21 Tuesday 1st ASPG3104 CROP IMPROVEMENT-I (CEREALS,MILLETS,PULSES & OIL SEEDS ETC)(KHARIF CROPS) T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
102 27-Jul-21 Tuesday 2nd ASPG1101 FUNDAMENTALS OF GENETICS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
103 27-Jul-21 Tuesday 2nd ASFE2201 PROCESSING TECHNOLOGY OF CEREALS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
104 28-Jul-21 Wednesday 1st ASPB2201 FUNDAMENTALS OF PLANT BIOTECHNOLOGY T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
105 28-Jul-21 Wednesday 1st ASAE1101 SOIL & WATER CONSERVATION ENGINEERING T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
106 29-Jul-21 Thursday 1st BGPP2102 PLANT PATHOGENS & PRINCIPLES OF PLANT PATHOLOGY Both 30 11:30 AM 12:00 PM
107 29-Jul-21 Thursday 2nd BGHO2102 PRODUCTION TECHNOLOGY OF FLOWERS Both 30 04:00 PM 04:30 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 16-Jul-21 Friday 1st MSFS1205 FORENSIC BALLISTICS & COMPUTER FORENSICS Theory 70 11:30 AM 12:40 PM
2 17-Jul-21 Saturday 2nd MSFS1201 QUALITY MANAGEMENT,NARCOTIC DRUGS,EXPLOSIVES & FORENSIC CHEMISTRY Theory 70 04:00 PM 05:10 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 15-Jul-21 Thursday 1st CUTM1766 APPLIED RADIATION PHYSICS & RADIATION PROTECTION T+Proj 60 11:30 AM 12:30 PM
2 15-Jul-21 Thursday 1st BSRT2301 APPLIED RADIATION PHYSICS & RADIATION PROTECTION Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
3 15-Jul-21 Thursday 2nd CUTM1768 BASIC EQUIPMENT IN RADIOTHERAPY T+Proj 60 04:00 PM 05:00 PM
4 16-Jul-21 Friday 1st BSRT1105 BASIC MEDICAL INSTRUMENTATION & TECHNIQUE Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
5 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1777 IMAGE INTERPRETATION OF X-RAY MAMMOGRAPHY, CT & MRI T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
6 16-Jul-21 Friday 2nd CUTM1776 BASIC OF MAGNETIC RESONANCE IMAGING T+Proj 60 04:00 PM 05:00 PM
7 16-Jul-21 Friday 2nd FCBS0101 ENVIRONMENTAL SCIENCE Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
8 16-Jul-21 Friday 2nd BSRT1203 EQUIPMENTS OF RADIOTHERAPY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
9 17-Jul-21 Saturday 1st BSRT1202 BASIC BIOCHEMISTRY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
10 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1758 GENERAL PHYSIOLOGY T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
11 17-Jul-21 Saturday 2nd BSRT1101 INTRODUCTORY BIOLOGY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
12 17-Jul-21 Saturday 2nd BSRT2303 SPECIAL RADIOGRAPHIC TECHNIQUE & PROCEDURES Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
13 19-Jul-21 Monday 1st BSRT2302 ADVANCE RADIOGRAPHIC TECHNIQUES Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
14 19-Jul-21 Monday 1st CUTM1767 RADIOGRAPHIC TECHNIQUE-I T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
15 19-Jul-21 Monday 2nd BSRT2304 BASIC EQUIPMENTS IN RADIODIAGNOISIS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
16 19-Jul-21 Monday 2nd CUTM1769 MAMMOGRAPHY AND ULTRASOUND T+Proj 60 04:00 PM 05:00 PM
17 21-Jul-21 Wednesday 1st BSRT1103 BASIC PHYSIOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
18 21-Jul-21 Wednesday 1st BSRT1201 FUNDAMENTAL OF MEDICAL IMAGING & RADIOTHERAPY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
19 21-Jul-21 Wednesday 2nd BSRT1102 BASIC ANATOMY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
20 21-Jul-21 Wednesday 2nd CUTM1734 MEDICAL LAW AND ETHICS T+Proj 30 04:00 PM 04:30 PM
21 21-Jul-21 Wednesday 2nd BSRT2401 RADIOTHERAPY & BRACHY THERAPY TECHNIQUES IN MALIGNANT & NON MALIGNANT DISEASE Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
22 22-Jul-21 Thursday 1st BSRT1104 BASIC RADIATION PHYSICS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
23 22-Jul-21 Thursday 2nd CUTM1770 APPLIED EQUIPMENT OF RADIO DIAGNOSIS T+Proj 60 04:00 PM 05:00 PM
24 22-Jul-21 Thursday 2nd BSRT2402 APPLIED EQUIPMENTS OF RADIO DIAGNOSIS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 16-Jul-21 Friday 1st ISSD1101 ADVANCED STRUCTURAL ANALYSIS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
2 16-Jul-21 Friday 1st MTSE1101 ADVANCED STRUCTURAL ANALYSIS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
3 16-Jul-21 Friday 1st MTDM1104 FINITE ELEMENTS METHOD IN ENGINEERING Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
4 16-Jul-21 Friday 1st MTTE1101 TRAFFIC ENGINEERING & MANAGEMENT Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
5 16-Jul-21 Friday 2nd MTDM1101 DESIGN ENGINEERING Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
6 16-Jul-21 Friday 2nd MTTE1102 PAVEMENT MATERIALS & CONSTRUCTION Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
7 16-Jul-21 Friday 2nd ISSE1206 PREFABRICATED STRUCTURES OR PREENGINEERED BUILDINGS T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
8 17-Jul-21 Saturday 1st MTDM1108 FRACTURE, FATIGUE & FAILURE ANALYSIS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
9 17-Jul-21 Saturday 1st ISRM1201 RESEARCH METHODOLOGY FOR ENGINEERS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
10 17-Jul-21 Saturday 1st MTSE1103 THEORY OF ELASTICITY & PLASTICITY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
11 17-Jul-21 Saturday 1st MTTE1103 URBAN TRANSPORTATION PLANNING Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
12 17-Jul-21 Saturday 2nd ISSE1202 DESIGN OF PRESTRESSED CONCRETE STRUCTURES Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
13 17-Jul-21 Saturday 2nd MTDM1102 MANUFACTURING SCIENCE Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
14 17-Jul-21 Saturday 2nd MTSE1102 STRUCTURAL DYNAMICS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
15 17-Jul-21 Saturday 2nd MTTE1104 TRANSPORTATION INFRASTRUCTURE DESIGN T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
16 21-Jul-21 Wednesday 1st MTDM1103 CAD/CAM Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
17 21-Jul-21 Wednesday 1st ISSE1201 FINITE ELEMENT METHOD Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
18 21-Jul-21 Wednesday 2nd MTTE0101 PROJECT MANAGEMENT Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
19 21-Jul-21 Wednesday 2nd ISSE1207 RENOVATION & RETROFITTING OF GREEN STRUCTURES T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
20 28-Jul-21 Wednesday 2nd ISSE1203 CONCRETE TECHNOLOGY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 15-Jul-21 Thursday 1st CUTM1620 COMPUTER NETWORKS T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
2 15-Jul-21 Thursday 1st CUTM1439 PLANT BIOTECHNOLOGY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
3 15-Jul-21 Thursday 1st CUFP2312 PROCESSING TECHNOLOGY OF FRUITS, VEGETABLES, SPICES AND CONDIMENTS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
4 15-Jul-21 Thursday 2nd CUOF2231 CERTIFICATION AND INSPECTION SYSTEMS IN ORGANIC FARMING IN INDIA T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
5 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1442 ADVANCED AQUACULTURE T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
6 16-Jul-21 Friday 1st MSCC1203 ADVANCED ORGANIC CHEMISTRY-II Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
7 16-Jul-21 Friday 1st MSZO1104 BIOCHEMISTRY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
8 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1421 BIOPOLYMER AND HYDROGEL T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
9 16-Jul-21 Friday 1st MSCP1102 CLASSICAL MECHANICS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
10 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1619 DIGITAL FORENSICS T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
11 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1711 GENERAL MICROBIOLOGY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
12 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1406 MATERIAL BEHAVIOR OF NANOSTRUCTURES T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
13 16-Jul-21 Friday 1st MSBO1202 PLANT PHYSIOLOGY, METABOLISM, & BIOCHEMISTRY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
14 16-Jul-21 Friday 1st CUFP2310 PROCESSING TECHNOLOGY OF CEREALS AND MILLETS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
15 16-Jul-21 Friday 1st MSCP2303 QUANTUM PHYSICS-II Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
16 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1431 SYSTEMATICS AND DIVERSITY OF PLANTS T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
17 16-Jul-21 Friday 2nd MSCP2404 ADVANCED SOLID STATE PHYSICS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
18 16-Jul-21 Friday 2nd MSZO1201 COMPARATIVE ANATOMY OF VERTEBRATES Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
19 16-Jul-21 Friday 2nd CUTM1621 CYBER CRIME & INVESTIGATIONS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
20 16-Jul-21 Friday 2nd CUTM1430 DEVELOPMENTAL BIOLOGY AND PHYTOTOMY T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
21 16-Jul-21 Friday 2nd CUTM1411 ESSENTIALS OF NANOMATERIALS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
22 16-Jul-21 Friday 2nd CUTM1454 GENETICS AND EPIGENETICS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
23 16-Jul-21 Friday 2nd CUOF2230 ORGANIC FARMING T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
24 17-Jul-21 Saturday 1st MSCC1102 ADVANCED INORGANIC CHEMISTRY-I Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
25 17-Jul-21 Saturday 1st MSCC1201 ADVANCED PHYSICAL CHEMISTRY-II Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
26 17-Jul-21 Saturday 1st MSZO1102 BIOSYSTEMATICS & TAXONOMY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
27 17-Jul-21 Saturday 1st MSZO1103 CELL & MOLECULAR BIOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
28 17-Jul-21 Saturday 1st CUTM1437 CELL AND MOLECULAR BIOLOGY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
29 17-Jul-21 Saturday 1st MSBO1103 CELL BIOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
30 17-Jul-21 Saturday 1st MSFS1203 FORENSIC SEROLOGY & DNA PROFILING Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
31 17-Jul-21 Saturday 1st CUGE2271 GENETIC ENGINEERING AND ITS APPLICATIONS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
32 17-Jul-21 Saturday 1st MSZO1203 GENETICS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
33 17-Jul-21 Saturday 1st CUTM1622 INTELLECTUAL PROPERTY RIGHTS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
34 17-Jul-21 Saturday 1st MSCP2302 NUCLEAR & PARTICLE PHYSICS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
35 17-Jul-21 Saturday 1st CUTM1401 PHOTOVOLTAIC TECHNOLOGY AND NANOCATALYSTS T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
36 17-Jul-21 Saturday 1st MSCC1104 POLYMER CHEMISTRY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
37 17-Jul-21 Saturday 1st MSCP1103 QUANTUM PHYSICS-I Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
38 17-Jul-21 Saturday 1st CUTM1425 SUSTAINABLE CHEMISTRY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
39 17-Jul-21 Saturday 1st CUTM1405 SYNTHESIS AND APPLICATION OF NANO COMPOSITES T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
40 17-Jul-21 Saturday 2nd MSCC1103 ADVANCED ORGANIC CHEMISTRY-I Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
41 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1426 ANALYTICAL TECHNIQUES T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
42 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1709 ANALYTICAL TECHNIQUES T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
43 17-Jul-21 Saturday 2nd MSCP1203 COMPUTATIONAL PHYSICS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
44 17-Jul-21 Saturday 2nd MSCP1104 ELECTRODYNAMICS & SPECIAL RELATIVITY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
45 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1415 INDUSTRIAL CHEMICALS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
46 17-Jul-21 Saturday 2nd CUNU2280 INTRODUCTION TO NUTRACEUTICAL T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
47 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1436 MICROBIOLOGY T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
48 17-Jul-21 Saturday 2nd MSBO1101 MICROBIOLOGY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
49 17-Jul-21 Saturday 2nd MSZO1202 MICROBIOLOGY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
50 17-Jul-21 Saturday 2nd MSCC1204 NUCLEAR CHEMISTRY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
51 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1449 ORNAMENTAL AQUACULTURE T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
52 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1413 PHYSICS OF SOLIDS AND SEMICONDUCTORS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
53 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1618 PRINCIPLES OF INFORMATION SECURITY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
54 17-Jul-21 Saturday 2nd MSCP2305 SOFT MATTER PHYSICS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
55 19-Jul-21 Monday 1st MSBO1104 PLANT ECOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
56 19-Jul-21 Monday 2nd CUGE2270 COMPUTATIONAL BIOLOGY T+P 30 04:00 PM 04:30 PM
57 19-Jul-21 Monday 2nd CUML2002 ML FOR PREDICTIVE ANALYSIS TPP 30 04:00 PM 04:30 PM
58 19-Jul-21 Monday 2nd MSBO1102 PLANT DIVERSITY Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
59 20-Jul-21 Tuesday 1st CUOF2232 BIOPESTICIDES AND BIOFERTILIZERS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
60 21-Jul-21 Wednesday 1st CUTM1402 ADVANCED CHARACTERIZATION TECHNIQUES T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
61 21-Jul-21 Wednesday 1st CUTM1453 ANIMAL BREEDING T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
62 21-Jul-21 Wednesday 1st CUTM1433 BIOCHEMISTRY AND ENZYME TECHNOLOGY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
63 21-Jul-21 Wednesday 1st MSBO1201 GENETICS & MOLECULAR BIOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
64 21-Jul-21 Wednesday 1st MSZO1204 IMMUNOLOGY & CANCER BIOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
65 21-Jul-21 Wednesday 1st MSCP1101 MATHEMATICAL PHYSICS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
66 21-Jul-21 Wednesday 2nd MSBO1204 ENVIRONMENTAL POLLUTION & MANAGEMENT Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
67 21-Jul-21 Wednesday 2nd CUTM1445 FISH AND SHELL FISH HEALTH MANAGEMENT T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
68 22-Jul-21 Thursday 1st CUTM1450 ANIMAL PHYSIOLOGY AND BIOCHEMISTRY T+P 60 11:30 AM 12:30 PM
69 22-Jul-21 Thursday 1st MSBO1203 BIOSTATICS & INSTRUMENTATION Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
70 22-Jul-21 Thursday 2nd CUTM1446 ANATOMY AND BIOLOGY OF FISH AND SHELL FISH T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
71 22-Jul-21 Thursday 2nd CUTM1441 PLANT GENOMICS T+P 60 04:00 PM 05:00 PM
72 23-Jul-21 Friday 1st CUML2001 MACHINE LEARNING USING PYTHON TPP 30 11:30 AM 12:00 PM
73 23-Jul-21 Friday 1st CUFP2311 PROCESSING TECHNOLOGY OF LEGUMES AND OILSEEDS T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
74 28-Jul-21 Wednesday 2nd MSRM5101 INTRODUCTION TO RESEARCH Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 16-Jul-21 Friday 1st MSCM1101 GENERAL MICROBIOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
2 17-Jul-21 Saturday 2nd MSCM1104 ANALYTICAL TECHNIQUES Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 17-Jul-21 Saturday 1st MAGP2107 HETEROSIS BREEDING T+P 25 11:30 AM 11:55 PM
2 17-Jul-21 Saturday 2nd MAGP1103 PRINCIPLES OF PLANT BREEDING T+P 50 04:00 PM 04:50 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 17-Jul-21 Saturday 1st MPPH1101 ADVANCED COMPUTATIONAL PHYSICS Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
2 17-Jul-21 Saturday 1st MPZO1101 MODERN ZOOLOGY Theory 60 11:30 AM 12:30 PM
3 17-Jul-21 Saturday 2nd MPPH1102 CONDENSED MATTER & EXPERIMENTAL PHYSICS Theory 60 04:00 PM 05:00 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 15-Jul-21 Thursday 1st MGHR2305 ORGANIZATION CHANGE & DEVELOPMENT Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
2 15-Jul-21 Thursday 1st MGMK2302 SALES & DISTRIBUTION MANAGEMENT Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
3 15-Jul-21 Thursday 2nd MGIT1202 MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
4 15-Jul-21 Thursday 2nd CUTM1200 MARKETING MANAGEMENT T+Proj 60 04:00 PM 05:00 PM
5 16-Jul-21 Friday 1st CUTM1199 ACCOUNTING FOR MANAGERS T+Proj 60 11:30 AM 12:30 PM
6 16-Jul-21 Friday 1st CUFM2350 ADVANCED MANAGERIAL ACCOUNTING T+Proj 60 11:30 AM 12:30 PM
7 16-Jul-21 Friday 1st MGGM1102 BASIC COMMUNICATION SKILLS Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
8 16-Jul-21 Friday 1st MGHR1201 HUMAN RESOURCE MANAGEMENT Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
9 16-Jul-21 Friday 1st MGFM2309 PROJECT APPRAISAL & FINANCING(PAF) Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
10 16-Jul-21 Friday 2nd MGMK2305 CONSUMER BEHAVIOUR Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
11 16-Jul-21 Friday 2nd MGMK2311 DIGITAL MARKETING Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
12 16-Jul-21 Friday 2nd CUMM2364 DIGITAL MARKETING & MARKETING COMMUNICATIONS T+Proj 30 04:00 PM 04:30 PM
13 16-Jul-21 Friday 2nd CUTM1184 MICRO ECONOMICS T+Proj 60 04:00 PM 05:00 PM
14 16-Jul-21 Friday 2nd MGHR2320 TRAINING & DEVELOPMENT T+Proj 30 04:00 PM 04:30 PM
15 17-Jul-21 Saturday 1st CUMM2363 BRAND MANAGEMENT & CONSUMER BEHAVIOUR T+P 30 11:30 AM 12:00 PM
16 17-Jul-21 Saturday 1st MGHR2319 HUMAN RESOURCE PLANNING & SOURCING T+Proj 30 11:30 AM 12:00 PM
17 17-Jul-21 Saturday 1st MGGM2315 LEGAL ENVIRONMENT FOR ENTERPRISE Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
18 17-Jul-21 Saturday 1st CUTM1189 PRINCIPLES OF MANAGEMENT T+Proj 30 11:30 AM 12:00 PM
19 17-Jul-21 Saturday 1st CUMM2365 RETAIL & ETAIL MANAGEMENT T+Proj 30 11:30 AM 12:00 PM
20 17-Jul-21 Saturday 2nd CUTM1183 QUANTITATIVE TECHNIQUES TPP 60 04:00 PM 05:00 PM
21 17-Jul-21 Saturday 2nd MGMK2315 RETAIL MANAGEMENT Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
22 17-Jul-21 Saturday 2nd CUMM2362 SERVICES & FINANCIAL SERVICES MARKETING TPP 30 04:00 PM 04:30 PM
23 19-Jul-21 Monday 1st MGMK2307 B2B MARKETING Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
24 19-Jul-21 Monday 1st MGFM2311 FINANCIAL DERIVATIVES Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
25 19-Jul-21 Monday 1st CUFM2351 FINANCIAL INSTITUTIONS, MARKETS & SERVICES T+Proj 60 11:30 AM 12:30 PM
26 19-Jul-21 Monday 2nd MGFM2306 COMMERCIAL BANKING & ALM Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
27 20-Jul-21 Tuesday 1st MGGM1207 MANAGEMENT & MARKET RESEARCH Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
28 21-Jul-21 Wednesday 1st MGGM1208 ECONOMIC ENVIRONMENT OF BUSINESS Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
29 21-Jul-21 Wednesday 1st CUTM1201 ORGANIZATIONAL BEHAVIOUR AND STRUCTURE T+Proj 60 11:30 AM 12:30 PM
30 21-Jul-21 Wednesday 1st MGMK2312 RURAL MARKETING Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
31 21-Jul-21 Wednesday 2nd CUTM1013 PROJECT MANAGEMENT T+Proj 30 04:00 PM 04:30 PM
32 21-Jul-21 Wednesday 2nd MGGM2316 PROJECT MANAGEMENT Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
33 22-Jul-21 Thursday 1st MGFM1202 FINANCIAL MANAGEMENT Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
34 22-Jul-21 Thursday 1st MGHR2313 LEADERSHIP DEVELOPMENT Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
35 22-Jul-21 Thursday 1st MGFM2308 SECURITY ANALYSIS & PORTFOLIO MANAGEMENT Theory 40 11:30 AM 12:10 PM
36 22-Jul-21 Thursday 1st CUFM2353 SECURITY ANALYSIS AND PORTFOLIO MANAGEMENT T+Proj 30 11:30 AM 12:00 PM
37 22-Jul-21 Thursday 2nd MGGM1206 COMMUNICATION PERSPECTIVE OF MANAGEMENT Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
38 22-Jul-21 Thursday 2nd MGHR2315 COMPENSATION & REWARD MANAGEMENT Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
39 26-Jul-21 Monday 2nd MGGM1212 INDIAN SOCIETY & CULTURE Theory 40 04:00 PM 04:40 PM
Sl.No Exam Name Date Day Sitting Semester Subject Code Subject Name Type Credit Mark Start Time End Time
1 17-Jul-21 Saturday 2nd MBDM1104 QUANTITATIVE TECHNIQUES Theory 40 04:00 PM 04:40 PM